STACJA MUZEUM

Dworzec w centrum Warszawy? Wszystkim natychmiast przychodzi do głowy Warszawa Centralna, ewentualnie stacje kolei miejskiej. Jednak trochę starsi warszawiacy bez wątpienia pamiętają jeszcze czasy, gdy do pociągu wsiadało się przy ulicy Towarowej – na stacji Warszawa Główna Osobowa. Miejsce to nadal jest związane z koleją, choć już w nieco inny sposób – teraz znajduje się tam jedno z ciekawszych muzeów Warszawy – Stacja Muzeum. Ta instytucja przejęła zbiory i zadania warszawskiego Muzeum Kolejnictwa i została uroczyście otwarta w maju 2016 r. 

W miejscu tym znajdował się dawny dworzec towarowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, jednak w 1945 roku, z racji tego, że wolski dworzec jako jedyny w stolicy przetrwał wojnę w stanie umożliwiającym użytkowanie, postanowiono go choćby prowizorycznie odbudować i przystosować do użycia. Pierwszy pociąg odjechał stąd 2 lipca o godzinie 11:00 do Skierniewic. Już wkrótce powstała hala główna, a także zaadaptowano do nowych celów boczne pawilony. W latach 50. dworzec rozbudowano, powstał specjalny peron do przyjmowania zagranicznych delegacji, a także Recepcja Rządowa. W latach 60. przeprowadzono remont, ale już w 1972 r. rozpoczęto budowę Dworca Centralnego, a TYMCZASOWY – choć działający przez lata - dworzec przy ulicy Towarowej powoli przestawał pełnić swą rolę. Pozostało Muzeum Kolejnictwa, obecna Stacja Muzeum, oraz mnóstwo odniesień w polskiej kulturze. W końcu to tu przez lata działała jedna z nielicznych całodobowych restauracji czasów PRL-u, gdzie bywała niejedna sława, tu dało się również zaopatrzyć w rozmaite towary w godzinach, kiedy inne źródła dobra były niedostępne. 

Co takiego można zobaczyć w Stacji Muzeum? Przede wszystkim wystawę stałą przedstawiającą dzieje kolejnictwa na świecie i w Polsce, ilustrowaną zdjęciami, mapami, zachowanymi mundurami, akcesoriami oraz modelami poszczególnych pojazdów. Szczególną atrakcją – szczególnie dla najmłodszych – są makiety z kolejkami – PT rodziców uprasza się jednak o przygotowanie pełnej kieszeni drobnych, jeśli chcą uniknąć płaczu potomstwa! W budynku urządzane są również wystawy tymczasowe, obecna poświęcona została pociągom pancernym Rzeczypospolitej, ponadto na peronach można zobaczyć wystawę plenerową o Drodze Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w związku ze 175. rocznicą jej otwarcia. Na zewnątrz hali znajduje się również skansen taboru kolejowego. W jednym z wagonów towarowych umieszczono ekspozycję „Podróż do piekła” związaną z nieludzkim transportem ludności podczas II wojny światowej. 

Gorąco polecam odwiedzenie Stacji Muzeum w dzień, kiedy dla zwiedzających dodatkowo otwarte są niektóre z wagonów skansenu. Obecnie jest to wagon salonowy serii ASHX (tzw. „salonka Bieruta”), wagon artyleryjski, wagon bagażowo-pocztowy i wagon motorowy SN52-38. Wszystkie pozostawiają niezapomniane wrażenia – każdy na swój sposób. Luksusowe przecież w latach 50. wnętrza salonki zadziwiają pięknem mahoniowych mebli, jakością oraz przepiękną intarsjowaną dekoracją salonu! Wagon artyleryjski dla odmiany jest po wojskowemu surowy, zaskakuje też swoimi, nazwijmy to, „kompaktowymi” rozmiarami – jednak kadetów rozmiarów „mikrych” pakowano nie tylko do czołgów! W wagonie pocztowym czuć ducha rodem z PRL-owskich kryminałów (ktoś z Państwa czytał „Wagon pocztowy GM 38552” Jerzego Edigeya?). Jest surowy, nazwy kolejnych stacji przeładunkowych na przegródkach od razu przywołują owe stare, dobre czasy, kiedy normalną pocztę dostawało się regularnie. Wreszcie ostatni wagon – drewniane stare ławki oznaczone numerami, żelazne śmietniczki i popielniczki… Kto jeszcze pamięta wakacyjne podróże w takich warunkach? 

Przychodźcie, póki Stacja Muzeum znajduje się jeszcze w centrum miasta – istnieją plany zbudowania nowoczesnej siedziby na terenach kolejowych na Odolanach. Oczywiście, jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim do tego dojdzie, tymczasem jednak można napawać się specyficznym klimatem dawnej stacji kolejowej. I pamiętajcie o dniach otwarcia wagonów – w tym roku będą to jeszcze 13 września i 18 października! 

Magda Kozłowska

30 sierpnia 2020 roku  
Fot.  Magda Kozłowska
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609728