PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICY POWSTANIA

Znamy już program obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku uroczystości zaczynają się 24 lipca i potrwają do 5 sierpnia. Wśród zaplanowanych uroczystości odnajdziemy wydarzenia, w których możemy uczestniczyć od wielu lat, jak również wydarzenia całkowicie nowe. 

Obchody zaczną się mocnym muzycznym akcentem. Na 24 lipca zaplanowany został wieczorny koncert Meli Koteluk, wykonującej muzykę popową z nutą rocka oraz zespołu Kwadrofonik, grającego muzykę współczesną i folkową. Koncert będzie premierą płyty „Astronomia poety. Baczyński”. Koncert odbędzie po godz. 21 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie jest biletowane, jednak będzie ono transmitowane na antenie TVN24. 

W sobotę 25 lipca, będziemy mogli wziąć udział w promocji anglojęzycznego spacerownika z podcastami „Unseen – The Warsaw Rising 44”. Wydarzenie odbędzie się w formie spaceru, który rozpocznie się o godz. 11.30. Aby w nim uczestniczyć będziemy musieli zarejestrować się na profilu muzeum na facebook. Osoby, które chcą w tym wziąć udział powinny zrobić to dość szybko, bo udział może wziąć mocno ograniczona liczba uczestników. 

Kolejny dzień, 26 lipca, to znana już z poprzednich lat kolejna edycja gry miejskiej. Tym razem „Twoja klisza z Powstania. Wokół dzielnicy policyjnej” rozegra się w Śródmieściu Południowym. Jest to gra fotograficzna, dzięki której uczestnicy poznają miejsca związane z powstaniem. Głównym zadaniem uczestników jest przejście trasy oraz wykonanie przygotowanych zadań, które trzeba udokumentować fotograficznie. Aby wziąć udział konieczna jest rejestracja na stronie muzeum. 

Wieczorem tego samego dnia odbędzie się msza z udziałem powstańców, harcerzy i warszawiaków. Aby wziąć w niej udział również wymagana jest rejestracja. 

We wtorek 28 lipca, odbędzie się wernisaż wystawy „Jaki znak twój? Powstanie Warszawskie i Polska Walcząca we współczesnej kulturze i sztuce”. Tu możemy wejść wyłącznie za zaproszeniami, o które można postarać się w muzeum. Wydarzenie będziemy również mogli obserwować na portalu społecznościowym muzeum. 

30 lipca w Parku Wolności przed Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. W trakcie spotkania m.in. nadane zostaną odznaczenia. Na to wydarzenie wstęp będą mieli wyłącznie Powstańcy i ich rodziny. 

Kulminacyjny dzień to oczywiście 1 sierpnia. Tego dnia w Warszawie odbędzie się wiele lokalnych uroczystości niemal we wszystkich dzielnicach. O godzinie 17, o godzinie W, cała Warszawa zatrzyma się na minutę. Na ten dzień muzeum przygotowało dwa duże wydarzenia. 

Pierwszym z nich będzie bardzo lubiany i licznie odwiedzany każdego roku koncert i wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. W tym roku „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, ze względu na ograniczenia ilości osób mogących brać udział w zgromadzeniu, odbędzie się nie na placu Piłsudskiego lecz w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Aby na wydarzenie się dostać, trzeba zarejestrować się na stronie muzeum. Niestety, w tym roku nie będzie to wydarzenie dla setek, czy tysięcy warszawiaków. Ci co się nie dostaną, będą mogli obejrzeć transmisje np. na stronie muzeum. 

Po północy natomiast przewidziana jest uroczysta premiera spektaklu „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. W przedstawieniu weźmie udział Adam Woronowicz, a odbędzie się ono w muzealnej Sali pod Liberatorem. Wstęp na to wydarzenie tylko za zaproszeniami. Osoby chcące zobaczyć spektakl będą mogły to zrobić 2 i 3 sierpnia. Te dodatkowe spektakle będą biletowane. 

Z tradycyjnych, corocznych działań warto wymienić Masę Powstańczą. Odbędzie się 2 sierpnia. Rowerzyści przejadą szlakiem batalionów AK "Czata 49" i "Miotła". Początek „Masy” oczywiście w Parku Wolności, a uczestnictwo dla chętnych tylko po wcześniejszej rejestracji. 

Uroczystości zakończą się 5 sierpnia o godz. 17.30 składaniem kwiatów pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, w rozwidleniu al. Solidarności i ul. Leszno oraz Marszem Pamięci spod pomnika o godz. 19 i przejściem w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniającego mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. W trakcier marszu będą wyczytywane nazwiska poległych mieszkańców. Marsz zakończy się ok. 20.30 pod pomnikiem Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. 

Tomasz Chodorski 

14 lipca 2020 roku 
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609772