WSTĄP NA PARKLET!

W okolicy placu Hallera, przy ulicy Dąbrowszczaków będzie zrealizowany pierwszy parklet na Pradze Północ. Parklet, to nieduża przestrzeń z ławeczkami i zielenią, powstała w wyniku zagospodarowania fragmentu chodnika, który zazwyczaj służył jako miejsca parkingowe. 

Pomysłodawcą i jednocześnie autorem projektu, realizowanego z budżetu partycypacyjnego, jest radny Pragi Północ - Grzegorz Walkiewicz. 
- To będzie przestrzeń, która powstanie pomiędzy skwerem Szymanowskiego a placem Hallera. To będzie połączenie ławek, małej architektury z zielenią. Pojawią się tam drzewa, krzewy, byliny, kompozycja roślin atrakcyjnych przez cały rok. Będzie to miejsce przyjazne dla mieszkańców – powiedział radny Walkiewicz, dodając, iż ma nadzieję, że praski parklet będzie prototypem przestrzeni dla innych miejsc w Warszawie. 

Pierwszy w historii parklet powstał w San Francisco, jako jednorazowa happeningowa instalacja w 2005 roku. Miejscy aktywiści postanowili zorganizować wydarzenie, które zostało nazwane Park(ing) day. Chcieli zwrócić uwagę władz miasta na niedostatek zieleni i przestrzeni publicznej, w której każdy mógłby chociaż chwilę odpocząć. Sukces, jaki odnieśli, zaowocował stworzeniem pierwszego stałego parkletu miasta San Francisco. Obecnie jest ich tam ponad 50, a Park(ing) day obchodzony na całym świecie, w trzeci piątek września, stał się jedynym dniem w roku, w którym miejsca parkingowe zamieniają się w mini parki, mini kawiarnie czy mini warsztaty rękodzielnicze. 

W Warszawie pierwszy parklet dla ludzi i… owadów powstał na początku tego roku, na ulicy Poznańskiej, przy skrzyżowaniu z Żurawią.

Magdalena Kuc 

4 maja 2020 roku     
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609665