TARTOLETKA JAK Z PIOSENKI  MŁYNARSKIEGO

Znana warszawska cukiernia Lukullus przygotowała gratkę dla miłośników ciastek i piosenek Wojciecha Młynarskiego. 

W sezonowej ofercie cukierni kuszą „Truskawki w Milanówku”, o których śpiewały między innymi Agnieszka Kotulanka i Hanna Banaszak. Truskawki z piosenki smakowały najlepiej na porcelanie Rosenthala we mgle z bitej śmietany oraz w towarzystwie wuja reakcjonisty gwiżdżącego motyw „Pierwszej Brygady” przy szmerze radia BBC. Dzięki Wojciechowi Młynarskiemu ten wiosenny owocowy deser stał się synonimem luksusu i wyrafinowania dla kolejnych pokoleń fanów jego muzyki i poezji. 

W interpretacji mistrzów warszawskiego cukiernictwa Alberta Judyckiego oraz Jacka Malarskiego „truskawki w Milanówku” smakują prawdziwym kremem waniliowym z wanilią Bourbon z Madagaskaru oraz kwiatem pomarańczy. W tym sezonie, na spodzie tart lub tartoletek znajdziemy klasykę, czyli kruche ciasto na maśle z mleczarni w Grajewie z dodatkiem mielonych migdałów śródziemnomorskich. Czy tak będzie w przyszłym roku? 

Kilka tygodni temu na Instagramie Lukullusa pojawiła się prowokacyjna propozycja by wzorem Cedrica Groleta, francuskiego cukiernika znanego z reinterpretacji klasyki, użyć ciasta francuskiego zamiast kruchego. Komentarze fanów Lukullusa nie były na ogół przychylne modyfikacjom, ale czy to powstrzyma warszawskich cukierników? 

Lukullus, cukiernia działająca od 1946 r., świetnie wpisuje się w tradycję innowacyjności i twórczych poszukiwań charakterystycznych dla warszawskiego cukiernictwa od XIX wieku. Dawni mistrzowie nie bali się wyzwań i reformowali kulinarne obyczaje oraz gastronomiczne tradycje. Działający w Warszawie w latach trzydziestych XIX wieku szwajcarski cukiernik Wawrzyniec Lourse zaskoczył warszawiaków wprowadzając w swoim lokalu słomki do picia napojów chłodzących. Ludwik Koch, o którym już wspominaliśmy w Warszawa Express przy okazji upodobań kulinarnych Stanisława Moniuszki, jako pierwszy podawał do ciastek widelczyki. Truskawka nabita na elegancki widelczyk i lekko drżąca w dłoni – to kolejny obraz słodkiej dekadencji z piosenki Wojciecha Młynarskiego. 

„Truskawki w Milanówku” są do kupienia w wersji większej – tarty (69,90 PLN) i mniejszej taroletki (14,90 PLN). Cukiernie Lukullus można znaleźć przy ul. Mokotowskiej i Lisowskiej, w Złotych Tarasach i Sadyba Best Mall. Kawiarnie firmowe zaś znajdują się przy ul. Rozbrat, Chmielnej i Walecznych.

Agnieszka Kuś

3 czerwca 2020 roku
Fot. Agnieszka Kuś
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609112