MAMUT I PRAŻUBR NA BUDOWIE

Na kości prehistorycznych olbrzymów natknęli się budowniczowie II linii metra po prawej stronie Wisły. 

Na stacji Zacisze wydobyto fragmenty ciosu ssaka słoniowatego – mamuta lub słonia leśnego. Zwierzęta te żyły na terenie Polski w plejstocenie, czyli epoce lodowcowej. Sam cios (potocznie, choć błędnie, nazywany kłem) ma 51 cm w obwodzie i należy do największych tego typu znalezisk. Oznacza to, że zwierzę było stosunkowo stare. Na tej samej stacji odkryto też dwa dobrze zachowane kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości przypuszczalnie należących do prażubra bądź tura. 

Z kolei na stacji Bródno wśród mas piasku rzecznego odkryto czaszkę najprawdopodobniej prażubra. To górna część czaszki z dwoma rogami, ich rozpiętość wynosi 90 cm. Maksymalna rozpiętość rogów współczesnych żubrów to 70-80 cm, zaś u prażubra wynosiła ona 100-120 cm. Odkryty fragment czaszki należał więc raczej do osobnika młodego. 

Szczątki trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego, gdzie są badane. 

Urzędnicy magistratu zapewniają, że odkrycia nie opóźniły harmonogramu prac. 
– Dzięki bezpośredniemu nadzorowi archeologicznemu nad tą inwestycją kolejne znaleziska nie blokują postępu prac; eksperci zajmują się nimi zaraz po ich odnalezieniu, zabierają je, a ekipa budowy metra szybko wraca do pracy w danym miejscu – wyjaśniają. 

To już kolejne takie znaleziska na budowie II linii metra. W 2018 r. przy stacji Płocka na Woli odnaleziono duże fragmenty szkieletu słonia leśnego sprzed 115-132 tys. lat. W minionych wiekach także dochodziło do podobnych odkryć. Przykładem jest budowa fundamentów kościoła św. Anny w Wilanowie w 1770 roku. Wydobyta wtedy kość mamuta przetrwała do dziś i wyeksponowana jest we wnętrzu świątyni. przetrwała do dziś i wyeksponowana jest we wnętrzu świątyni.

red.

21 czerwca 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609955