WEGE BAZAR NA ISKRZE

Za nami kolejna edycja Wege Bazaru - wegańskiego pikniku cyklicznie organizowanego w różnych miejscach Warszawy, m.in. w klubie Iskra na Polu Mokotowskich. Na miłośników wegańskich dań czekały specjały kuchni koreańskiej, wietnamskiej czy perskiej. Pogoda dopisała, impreza przyciągnęła sporą, jak na czasy pandemii, liczbę osób. Wśród ludzi wyróżniały się rodziny z dziećmi. Było obficie, pysznie i kolorowo. 

Uwagę przyciągały smakołyki w najróżniejszych kształtach z Ottomańskich Przysmaków. Cudownie kruche i aromatyczne baklawy, cigara boregi, czyli pierożki w kształcie cygara nadziewane w zależności od rodzaju fetą, oliwkami, bakłażanem lub kurkami. 

Nie zabrakło również fastfoodowych wariacji na temat parówek. Chłopaki z Lula Bistro, jak zwykle serwowały kultowe, kolorowe hot-dogi, z chrupiącymi warzywnymi dodatkami. Największą popularnością cieszyły się te, przy komponowaniu których wykorzystano czarne, barwione węglem bułki. Kimchi Polska serwowała kiszoną, chrupką i aromatyczną koreańską kapustę, jedną z najlepszych w naszym kraju. Można było również spróbować oryginalnych dań kuchni perskiej i tureckiej. Po bolani, czyli po płaski chlebek z różnorodnym nadzieniem, dolmy i falafele ciągnęła się całkiem spora kolejka. Dokładnie tak samo jak po sabzi polo - perskie danie z ryżu, z dodatkiem takich ziół jak szczypiorek, natka pietruszki i kolendra. 

Impreza organizowana cyklicznie, ma celu propagowanie weganizmu , wokół którego aż roi się od mitów i fałszywych przekonań. Jednym z nich jest przeświadczenie, że kuchnia wegańska jest mało urozmaicona a przez to szkodliwa dla zdrowia. Innym, że tylko mięso daje siłę, że nie jedząc go, jest się wiecznie głodnym. Jeszcze innym, największym - że to białko zwierzęce jest tym, bez czego organizm ludzki nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Od kilku lat organizatorzy Wege Bazar walczą z tego typu opiniami i trzeba przyznać, że idzie im świetnie. Na 10 osób stojących w kolejce po perskie przysmaki, 7 było mięsożercami. Na pytanie co właściwie robią na Wege Bazar, odpowiedziały – „Przyszliśmy sprawdzić, co dobrego można tutaj zjeść“ – dodając, iż nie miały świadomości, jak bardzo urozmaicona jest tego typu kuchnia. Cztery z 10 osób nie wykluczyły przejścia na weganizm. 

Cyklicznie organizowany Wege Bazar, w normalnych warunkach dokładnie co miesiąc, jest fantastyczną akcją promującą zdrowy styl życia i lokalnych wegańskich dostawców, o których większość z nas nie ma bladego pojęcia. 

Magdalena Kuc 

15 czerwca 2020 roku   
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609759