PARKING TYLKO DLA MAM

Przed bielańskim ratuszem powstały specjalne miejsca parkingowe z przeznaczeniem dla kobiet w ciąży. Dwie tzw. koperty w kolorze różowym z sylwetkami przyszłych mam, usytuowane są obok miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. 

Bielany są kolejną po Ursynowie i Wilanowie, warszawską dzielnicą, która wprowadza tego typu udogodnienia na swoim terenie i choć inicjatywa ta budzi wśród niektórych warszawiaków spore kontrowersje, ze względu na chroniczny brak miejsc parkingowych, jest miłym gestem w stosunku do przyszłych mam, bardzo często borykających się z różnego rodzaju problemami związanymi z ciążą. Niestety nie każdy tak podchodzi do sprawy. Po zorganizowaniu tego typu miejsc na terenie Ursynowa i Wilanowa część warszawiaków nie kryła swojego oburzenia - „Ciąża to nie choroba! Nie podoba mi się taki pomysł”, „To nie jest w myśl prawa o ruchu drogowym i na każdym takim miejscu może zaparkować przeciętny Kowalski” - takie komentarze można było przeczytać m.in. na stronie ursynowskiego ratusza na facebooku. Zupełnie w innym tonie brzmiały komentarze przyszłych mam: 
- Dla mnie Super pomysł. Jasne, że ciąża to nie choroba. Niestety, u mnie pojawiło się dość dużo powikłań. Często musiałam radzić sobie sama w dostaniu się do lekarza itd. Niestety, nie zawsze mógł jeździć ze mną mój mąż. Przydałyby się wtedy takie znaki - mówi spotkana przed urzedem ciężnarna mama 3 letniego Partyka. 
- Pewnie, że dobry pomysł, znalezienie parkingu dla kobiet w ciąży czasem graniczy z cudem, a jak już taki znajdziemy, czasem wychodzi na to, że stanął na nim ktoś zupełnie inny… - twierdzi Pani Anna, w szóstym miesiącu ciąży - Pod koniec ciąży ciężej nam się chodzi, oddycha i takich miejsc parkingowych powinno być jak najwięcej - dodaje. 

Jak przyznaje Jerzy Jebraszko ze Straży Miejskiej, nie ma jednak w Prawie o ruchu drogowym przepisów pozwalających na ukaranie kierowcy, dla którego to miejsce nie jest przeznaczone. Oznacza to, że aby inicjatywa ta była skuteczna przepisy muszą ulec zmianie. Na razie przyszłe mamy muszą liczyć na dobre wychowanie innych kierowców.

Magdalena Kuc 

30 maja 2020 roku
Fot. Andrzej Brzeziński
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609672