WARSZAWIANKA ROKU 2020

Chociaż kampania w ramach tegorocznego konkursu „Warszawianka Roku” oficjalnie się rozpoczęła, to w tych wyjątkowych warunkach, w jakich przyszło nam żyć od kilku miesięcy, nie będzie organizowany plebiscyt. Jak podkreślają organizatorzy „Rok 2020 wystawił kobiety na największą próbę - wiele warszawianek stanęło na pierwszej linii walki z pandemią: pielęgniarki, lekarki, aptekarki, sprzedawczynie. Bez ich heroicznej pracy znacznie gorzej radzilibyśmy sobie z koronawirusem. Kobiety musiały przejść ekspresowy kurs edukacji domowej i łączyć pracę zdalną z opieką nad dziećmi, ponieważ to na nie w większości przypadków spadły dodatkowe obowiązki domowe. Wszystkie mieszkanki stolicy, które zmierzyły się z wyzwaniami w czasach izolacji, są bohaterkami”. 

Dlatego zmieniona została formuła tej edycji. Kampania ma na celu nie walkę przyznanie o tytułu Warszawianki Roku tylko jednej z pań, ale zebranie świadectw codziennego bohaterstwa warszawskich kobiet, przedstawienia historii ich zmagań z epidemią i pokazania sposobów radzenia sobie z niecodziennymi warunkami życia ich rodzin oraz otoczenia. Zgłoszeń można dokonywać w różnej formie: tekstów, zdjęć, filmów. 

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta. 

Obecny plebiscyt „Warszawianka Roku” jest kontynuacją inicjatywy dziennikarzy Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego z lat sześćdziesiątych. Przez 14 lat, co roku, widzowie wybierali laureatkę spomiędzy kandydatek zgłaszanych wówczas głównie przez różne instytucje: zakłady pracy, związki zawodowe, organizacje społeczne i środowiska twórcze. Uroczyste wręczenie głównej nagrody, statuetki Syreny odbywało się w przeddzień Dnia Kobiet. Pierwszy plebiscyt w roku 1967 wygrała aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Jedną z kolejnych była ikona ówczesnej telewizji, spikerka Edyta Wojtczak. Ale nie tylko panie znane wszystkim Polakom miały szanse na zdobycie Syrenki. Wśród laureatek były również nauczycielki, dyrektorki szkół i zakładów pracy (na przykład fabryki kosmetyków Pollena-Uroda). Znalazła się wśród nich również Izabela Bochniak, która stworzyła rodzinę zastępczą dla siedmiorga dzieci. 

W roku 2018 laureatką konkursu została Anna Ojer , założycielka grupy SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka. Aktorka Krystyna Janda otrzymała zaś tytuł Warszawianki Przemian. 

Rok temu Warszawianką Roku wybrano ginekolożkę Nicole Sochacki-Wójcicką. Wybrano również Warszawiankę Stulecia. Została nią bohaterka II wojny światowej Irena Sendlerowa. 
Andrzej Papliński

29 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609941