ODNALEZIONA KOTWICA WYEKSPONOWAN

Znaleziona po latach kotwica Polski Walczącej został wyeksponowana. 

Tydzień temu w artykule pt. „Ciekawe znalezisko” pisaliśmy o ponadmetrowym stalowym symbolu Polski Walczącej, znalezionym w niesprzątanej od lat piwnicy w budynku przy ulicy Filtrowej 83, należącym do SM „Osiedle Plastyków”. 

Kotwicą zaopiekował się zarząd „Osiedla Plastyków”, w osobie samego prezesa Michała Oleksiaka, który wraz z zarządcą domu — Dariuszem Makiełą, postanowili ją wyczyścić i ustawić na niedużym postumencie na terenie posesji. Trwające ponad tydzień prace, zostały uwieńczone sukcesem. 

Wykonany prawdopodobnie na zlecenie samego Antoniego Chruściela – symbol Polski Walczącej został osadzony na niedużej podstawie wykonanej z bazaltowej kostki brukowej, przypominającej „kocie łby”, tak charakterystyczne dla przedwojennej Warszawy. Za projekt odpowiada architekt Aleksandra Boruń. 

- Zdaniem pomysłodawców „kotwica” winna być miejscem pamięci o zamordowanych i poległych mieszkańcach naszego domu podczas II wojny światowej. Wprawdzie nazywamy ją między sobą kotwicą „Montera”, to tak naprawdę jej autor, pochodzenie i przeznaczenie pozostają zagadką. Niewątpliwie pewna tajemniczość dodaje jej uroku, czytamy na stronie Kamienicy na facebooku. 

Magdalena Kuc 

25 maja 2020roku
Fot. Dariusz M. Makieła
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609962