Mieczysław Karłowicz – kompozytor, którego w pełni sił twórczych pokonała lawina w jego ukochanych Tatrach, powszechnie kojarzony jest z Zakopanem. Jednak Warszawa zajmuje równie ważne miejsce w jego życiu.
Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 roku w Wiszniewie, na „litewskich kresach” (dzisiaj położonych na terenie Białorusi), jako syn Jana, naukowca, znawcy języka polskiego, encyklopedysty, etnografa i muzykologa. Gdy Mieczysław miał 6 lat, jego ojciec z uwagi na rusyfikację, nie mogąc prowadzić normalnej działalności naukowej, sprzedał rodzinną posiadłość i udał się w kilkuletnią podróż wraz z rodziną i swoim ogromnym księgozbiorem. Zanim na stałe osiedli w Warszawie, przebywali w Heidelbergu, Pradze i Dreźnie. Dlatego też początki nauki szkolnej, a jednocześnie pobieranie nauki gry na skrzypcach małego Mieczysława miały miejsce za granicą. W 1887 roku państwo Karłowiczowie osiedli na stałe w Warszawie.
Tutaj ,Jan Aleksander Kasprowicz współpracował z Zygmuntem Glogerem i Oskarem Kolbergiem, wydał „Encyklopedię Staropolską” oraz wielki 8-tomowy słownik języka polskiego. Jako znakomity znawca folkloru był współzałożycielem Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Był cenionym pedagogiem. Pozostawił znaczący dorobek naukowy z etnografii oraz języka polskiego, pracował także jako tłumacz literatury angielskiej. Spoczywa na Starych Powązkach.
Mieczysław po przybyciu rodziny do Warszawy kontynuował naukę w liceum Wojciecha Górskiego, jednocześnie pobierając lekcję gry na skrzypcach. Początkowo u Jana Jakowskiego, później u wirtuoza tego instrumentu, profesora Stanisława Barcewicza. Uczył się także gry na fortepianie oraz harmonii. Najpierw jego nauczycielem był ojciec, następnie Zygmunt Noskowski.