BLOGOWE OPOWIEŚCI

W sprzedaży pojawiła się nowa warszawska publikacja zatytułowana „#ciekawieowarszawie. historie (nie)zwykłe”, część 1. Jej autorem jest Marcin Rafał Kudłacik.
Marcin Rafał Kudłacik, przewodnik warszawski, autor nieskończonego jeszcze cyklu „Warszawa. Opowieść o gotyckim mieście”, od kilku lat prowadzi fotoblog zatytułowany „Ciekawie o Warszawie”. Zamieszcza tam zrobione przez siebie fotografie i inspirowane nimi – jak sam twierdzi – krótkie historie. Teraz to, co uzbierał w wirtualnej rzeczywistości, postanowił przeobrazić w hasztagową formę książkową. I oto mamy zbiór pięćdziesięciu historii zwykłych i niezwykłych. „Wcale nie nadzwyczajne” (znów słowa autora) fotografie wykonane przez żądnego przygód poszukiwacza warszawskich skarbów sprawiły, że tenże poszukiwacz – przewodnik zafascynowany historią i architekturą stolicy, „słoik” z pasją – dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą i umiejętnością zagłębiania się w historię miasta, wgryzania się w różne detale stołecznej czasoprzestrzeni. 

W jednym z rozdziałów (rozdzialików) książki autor pisze, parafrazując słowa księdza Twardowskiego: „Spieszmy się kochać zabytki, tak szybko odchodzą”. I rzeczywiście, z właściwą sobie nostalgią, podbarwioną gdzieniegdzie zadziornością i humorem, najwięcej uwagi Marcin Kudłacik poświęca zabytkom i historiom z nimi związanym. Znajdziemy tu zatem ciekawostki z życia Łazienek, Zamku Królewskiego, Zamku Ujazdowskiego czy Pałacu Kultury. Ale nie tylko zamierzchła przeszłość jest przedmiotem zainteresowania i badań autora. Architektoniczne drobiazgi Budzyńskiego, zebry-nowatorki, dziecięca galeria sztuki na ul. Kopernika, palma Rajkowskiej – to tylko niektóre nowsze przykłady. Autor przygląda się temu, co niefrontowe i niecodzienne. Zagląda na tyły budynków, na podwórka, za płoty, między pręty ogrodzenia, „zbacza z utartego szlaku”, aby opowiedzieć, jaką limuzyną jeździł Piłsudski, skąd się wziął znak Polski Walczącej, jak w czasie powstania przenoszono dzieci kanałami, ile waży Pałac Kultury, w czym nikt nie mógł dorównać praskim woźnicom, dlaczego Niemcewicz wyjechał do Ameryki, co siostra Fryderyka przewoziła pod suknią… Na te między innymi pytania znajdziemy odpowiedzi w książce.
Niewątpliwie o wartości publikacji świadczą nie tylko teksty, ale i autorskie fotografie, oryginalnie i charakterystycznie komponowane. Niektóre, jak ruiny banku na ul. Bielańskiej, są niezwykle interesujące, wręcz nie można od nich oka oderwać. Na końcu książki zamieszczone są plansze z fragmentami planu Warszawy i zaznaczonymi miejscami, o których jest mowa wcześniej. Nie sposób też nie docenić stylu pisarskiego autora. Choć sporo jest drobnych błędów językowych w tekstach, co można policzyć na karb instagramowego bloga, to Marcin Kudłacik swobodnie sobie gawędzi. Zręcznie łączy styl światłego tradycjonalisty (inaczej – styl naszych dziadków) – wzniosły, chwilami trochę pompatyczny, trochę archaiczny, ze stylem potocznym, z młodzieżowym słownictwem. Żaden świat mu nie jest obcy. Nawet z klasyczną frazeologią poczyna sobie lekko. Łączenie tych stylów nierzadko daje efekt humorystyczny. Zresztą autor też nie stroni od żartów, nie tylko językowych. Oprócz tego teksty bogate są w terminologię naukową, na przykład architektoniczną – i tu nadmienię, że potencjalnemu młodemu czytelnikowi przydałby się słownik na końcu książki. 
Dostajemy zatem do rąk początek „historii (nie)zwykłych” i jesteśmy w stanie zarazić się dzięki nim miłością do Warszawy i do historii, która ponoć jest największą nauczycielką życia. Jako że też jestem „boomerem z krwi i kości”, czekam na kolejne papierowe czytadła.

Marta Chodorska
#CIEKAWIE O WARSZAWIE / HISTORIE (NIE)ZWYKŁE, CZĘŚĆ 1

Autor: Marcina Rafał Kudłacik
Wydawnictwo: Ridero 
Rok wydania: 2021 
Oprawa: twarda 
Liczba stron: 139 
Format:  15 x 21 cm

Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609924