SNY O WARSZAWIE

Warszawa ma szczęście do dobrych pisarzy. Jednym z nich jest Krzysztof Mordyński, który w swojej książce „Sny o Warszawie” zabiera nas w magiczną podróż do powstającego z gruzów miasta, opisując zmagania, jakie towarzyszyły architektom planującym Nową Warszawę, w pierwszych latach po wojnie.
 Publikacja składa się z czterech części. W części pierwszej zatytułowanej „Warszawa jako marzenie” Mordyński opisuje klimat, jaki panował wśród ocalałych z pożogi wojennej architektów. Bardzo umiejętne wprowadza nas w świat emocji, odczuć i nadziei panujących w „głowach” urbanistów. Snuje opowieść o przedwojennej, wojennej i powojennej Warszawie. Przytacza odmienne koncepcje architektoniczne, opisuje spory między zwolennikami radykalnej przebudowy, na których czele stał Józef Sigalin, a „konserwatystami”, którymi dowodził Jan Zachwatowicz. W części pierwszej możemy dowiedzieć się również, jak wyglądało miasto i z jakimi problemami musieli zmagać się mieszkańcy w pierwszych miesiącach po zakończeniu wojny. „Warszawa jako marzenie” jest swoistego rodzaju preludium do pozostałych części książki i ma za zadanie przygotować czytelnika na fakt, że „Nowa Warszawa” nie była budowana pod dyktando stalinowskich aparatczyków, ale narodziła się w głowach architektów na długo przed wybuchem II wojny światowej. Bardzo mocną stroną tej części książki są fragmenty poświęcone Maciejowi Nowickiemu i jego koncepcji przebudowy Śródmieścia.

Część druga zatytułowana „Warszawa jako maszyna” opowiada o trudnościach, jakie musieli pokonać pracujący przy odbudowie Warszawy architekci, aby stworzyć sprawnie funkcjonujące miasto. Część trzecia, fascynująca, przedstawia ścierające się koncepcje miasta zorientowanego na wytworzenie więzi społecznych, koncepcje nakreślone i po części zrealizowane przez takich architektów jak Barbara i Stanisław Brukalscy, projektanci budynków dla rodzin na Żoliborzu, przy ulicy Popiełuszki 16, czy Szymon i Helena Syrkusowie, twórcy osiedli Koło II przy ulicy Deotymy oraz Praga I przy ulicy Cyryla i Metodego. 

Monografię kończy część czwarta „Warszawa jako kompozycja” w dużej mierze poświęcona architekturze socrealistycznej, którą Mordyński ze wszystkich sił broni i trzeba przyznać, że całkiem dobrze mu to wychodzi. 

Książkę świetnie się czyta, jest napisana lekkim, przyjemnym językiem i, co najważniejsze, kipi od emocji. Mordyński po mistrzowsku opisuje marzenia, plany i koncepcje rodzące się w głowach architektów. Bardzo często sięga po ich dzienniki i pamiętniki, dzięki czemu możemy poczuć niejako na własnej skórze z jak ciężkim zadaniem musieli mierzyć się powojenni urbaniści, proponujący nową wizję zdewastowanej w czasie wojny Warszawy. Dodatkowym bonusem „Snów” są zamieszczone w książce szkice i rysunki architektów pracujących dla Biura Odbudowy Stolicy.
SNY O WARSZAWY. WIZJE PRZEBUDOWY MIASTA 1945-1952 

Autor: Krzysztof Mordyński 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Rok wydania: 2021 
Oprawa: twarda 
Liczba stron: 327 
Format: 13,5 x 20,6 cm

Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609712