REWOLUCYJNY ZABIEG W SZPITALU NA BANACHA

W szpitalu na Banacha, po raz pierwszy w Polsce został przeprowadzony zabieg tzw. przezskórnej krioablacji raka nerki. Operacja daje szansę chorym na bardzo skuteczną i mało inwazyjną metodę leczenia. 

Metoda walki z nowotworami za pomocą tzw. przezskórnej krioablacji, od lat stosowana na świecie, polega na wprowadzeniu do wnętrza guza igieł, które następnie schładza się do temperatury minus 20 stopni. Zabieg ten powoduje rozpad komórek rakowych. Operacja wykonywana jest przy użyciu tomografii komputerowej bez konieczności „krojenia” pacjenta. Po nakłuciu tkanek igłami na skórze pozostaje jedynie niewielki ślad, jak po ukąszeniu komara. Co ważne, nie jest wymagana hospitalizacja pacjenta, który następnego dnia może wrócić do domu. 

Rewolucyjny, jak na polskie warunki, zabieg został przeprowadzony w szpitalu na Banacha przez specjalistów z dziedziny radiologii interwencyjnej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: Grzegorza Rosiaka, Dariusza Koneckiego i Krzysztofa Milczarka, przy współpracy zespołu anestezjologów, którym kierowała dr Alicja Kwiatkowska. Zabieg trwał około trzech godzin i był zdalnie nadzorowany przez wybitnego specjalistę w tym zakresie dr. Patricka Knüsela, radiologa interwencyjnego ze Szwajcarii. 

Przezskórna krioalblacja raka nerki jest bardzo skuteczną metodą leczenia. 95% wszystkich przypadków zabiegu zakończonych jest sukcesem. Powikłania nie występują prawie wcale, śmiertelność podczas zabiegu jest praktycznie zerowa. Zabieg najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wskazania do jego wykonania to np. podeszły wiek pacjenta, gdy nie można zastosować ogólnego znieczulenia, lub ogólne wyniszczenie organizmu, w przypadku występowania innych guzów. Istotną sprawą jest również, by średnica guzów nie przekraczała 3 – 4 cm. 

Radiologia interwencyjna zajmuje się zabiegami małoinwazyjnymi, powodującymi mniej powikłań niż tradycyjna chirurgia. Jest jednym z czterech filarów, obok chirurgii, radioterapii i chemioterapii, leczenia nowotworów. Stosuje się ją, m.in. w leczeniu raka nerek, przerzutach raka jelita grubego do wątroby oraz płuc. Zabiegi, ze względu na małą inwazyjność, można wykonywać wielokrotnie, co ma ogromne znaczeniu w leczeniu nowotworów z przerzutami. 

Jak na razie szpital na Banacha jest jedyną w Polsce placówką wykonującą zabieg przezskórnej krioablacji.  Zespół pracujący w szpitalu na nadzieję, że sytuacja ta niedługo ulegnie zmianie, rzecz jasna, na korzyść pacjentów: „Uważam nawet, że bez radiologii interwencyjnej nigdy nie dogonimy wyników leczenia nowotworów, jakie uzyskuje się w innych krajach, nawet gdybyśmy dysponowali wszystkimi najnowszymi lekami” – powiedział dr Rosiak. 

W Wielkiej Brytanii rocznie wykonuje się ok. tysiąca tego typu zabiegów. W Polsce na raka nerki rocznie choruje ok 4,5 tys. osób.  
Magdalena Kuc

4 grudnia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609783