LEGENDY W TEATRZE LALKA

Teatr Lalka zaprasza na internetowy cykl „Legendy Warszawskie”. W zestawieniu znalazło się siedem najpopularniejszych opowieści o stolicy. 

„Syrena”, „Kościół Marii Panny”, „Bazyliszek”, „Zbójcy”, „Złota Kaczka”, „Biała Dama” oraz „Cudowny Chrystus u Fary”, te wszystkie bardzo dobrze znane opowieści związane z naszym miastem dostępne są w formule on-line na stronie internetowej teatru oraz na kanałach you tube i vimeo. Adaptacji legend podjęli się Jarosław Kilian i Aleksandra Rembowska, a do stworzenia lalek wykorzystano najprostsze rzeczy, z którymi mamy do czynienia na co dzień, udowadniając, że kreatywność ludzka nie zna żadnych granic. 

Wraz z dostępnymi na kanałach bajkami teatr udostępnił również warsztaty. Podczas zajęć, każdej bajce przyporządkowany został konkretny warsztat. Aktorzy biorący udział w przedstawieniu pokazują z czego zostały wykonane poszczególne rekwizyty i postaci, oraz zachęcają siedzące przed komputerami dzieci do aktywnego włączenia się w proces powstawania lalek. I tak np. do przedstawienia zatytułowanego „Zbójcy” wykorzystano, m.in. drewniane łyżki kuchenne, a do skonstruowania opowieści o „Kościele Najświętszej Marii Panny” masę solną. 

Moje serce skradła legenda o Bazyliszku, która dostępna jest na platformie vimeo (na you tube go nie ma) oraz warsztaty jej poświęcone. Przerażający, zamieniający ludzi w kamień potwór został zmontowany ze starego żelazka z duszą, z którego wydobywał się dym. Do żelazka aktorzy dodali nóżki, skrzydła i oczy. Dzieci płatnerza, pana Melchiora Ostrogi, Maciek i Halszka, zostały wykonane z metalowych foremek do ciasta, ich kolega Waluś (zamieniony przez potwora w kamień), ze starego młynka do pieprzu, a uczony Hermenegildus Fabula – z maleńkich książeczek.
Magdalena Kuc

30 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609291