RUNEŁA KAMIENICA NA PRADZE

W Porcie Praskim uległa zawaleniu jedna ze ścian opuszczonej kamienicy. Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy.

Do zdarzenia doszło 8 listopada po godzinie 10, przy ulicy Wrzesińskiej 2. Wtedy to z remontowanego budynku zaczęły odpadać fragmenty elewacji, a niedługo po tym zawaleniu ulegała cała ściana. Na miejsce katastrofy zostały wezwane trzy zespoły straży pożarnej oraz psy ratownicze, które rozpoczęły skrupulatną penetrację terenu w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Na miejscu pojawił się również nadzór budowlany oraz przedstawiciele biura wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak poinformował starszy kpt. Michał Konopka z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej PSP w Warszawie, w wyniku zawalenia się ściany nie ucierpiała żadna osoba.

Budynek przy Wrzesińskiej 2 remontowany był od początku października br. z ramienia Zeitgeist Asset Management. Deweloper kupił kamienicę w 2018 roku z przeznaczeniem na nowe mieszkania. Projekt zakładał zrewitalizowanie budynku wraz z oficyną i podwórzem oraz dobudowanie do niego nowego 8-piętrowego apartamentowca. Inwestor zamierzał odtworzyć masywną stalową bramę oraz więźbę dachową. Ceramiczna posadzka, którą wyłożony był prześwit bramny, miała zostać odnowiona. 

Kamienica wraz z oficyną powstała prawdopodobnie w pierwszych miesiącach 1863 roku dla Augusta Zielińskiego, według projektu Antoniego Kaliszewskiego. Budynek wyglądał wtedy inaczej, był jednopiętrowy. Ponieważ jego głównym zadaniem było przynosić dochód, wszystkie mieszkania zaprojektowane były pod wynajem. To, co widzimy obecnie to nadbudowa z początku XX wieku, kiedy właścicielem budynku był Szmul Rajchenberg, Budynek nie został zniszczony w czasie wojny. Po 1945 roku działała w nim szkoła żydowska Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, a w jednej z oficyn znajdowała się piekarnia.
Tekst: Magdalena Kuc
Foto: Tomasz Chodorski

9 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 609985