„ANTYCOVIDOWY” PLAC ZABAW 

Spacerując alejkami parku, natkniemy się na kolorowe malunki wykonane bezpośrednio na alejkach. Przedstawiają one, bardzo popularne w latach 80. i 90. „podwórkowe” gry. Klasy, gra w kapsle, gąsienica A-Z, Twister, Ślimak, Spirala i Pajęczyna. Każda z gier została zaprojektowana w innej części parku, co pozwala na zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego, tak ważnego w dobie coronawirusa. 

Obok każdej z gier stoi tablica informacyjna z instrukcją i kodem QR, dzięki czemu informację o grze oraz o zasadach w niej obowiązujących można pobrać na telefon. 

I jeszcze jedna bardzo istotna z punktu przyszłych użytkowników informacja. Gry są bardzo trwałe, na etapie tworzenia, podczas procesu wulkanizacji, zostały one wtopione w nawierzchnię alejek. 

Projekt, który kosztował 38.000 złotych, został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2020. Pomysłodawczynią jest mieszkanka Woli – Elżbieta Szymańska. 

„Moją ulubioną grą, która jest niejako sentymentalną podróżą do beztroskich lat dziecięcych, są kapsle. Codziennie po szkole wspólnie z kolegami organizowaliśmy swój własny Wyścig Pokoju” - powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. 

To nie jedyna taka przestrzeń na terenie dzielnicy. Gry podwórkowe spotkamy również w paku Moczydło. 

Park im. Edwarda Szymańskiego mieszczący się w obrębie ulic: Elekcyjnej, Wolskiej, Aleją Prymasa Tysiąclecia oraz Górczewską został założony w 1974 roku. Patronem jest pochodzący z Woli lewicowy dziennikarz i poeta, współtwórca tygodnika dla dzieci i młodzieży „Płomyk”. 

Na terenie parku są kaskady wodne, skatepark, Staw Oczko, dwa place zabaw, fontanny, popiersie patrona oraz plenerowa siłownia. Park przecinają ścieżki rowerowe. 
Fot. Sabina Chyla
Magdalena Kuc

5 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 387768